AĞAÇ EV SOHBETLERİ # 148Ağaç Ev Sohbetlerinin bu haftaki konusunu 
Blogdedektifi belirledi.

                      "Önyargı yapar mısın? Önyargı yapanlara karşı yaklaşımın nasıl?"Yapmadım diyemem. Ancak bilmeden birçok eylemde bulunduğuma eminimdir.

 '' Yapamayacaksın, edemeyeceksin, gidemeyeceksin '' gibi sözlerle biten cümleleriniz olduysa biliniz ki önyargıyla yaklaşmışsınızdır. Şöyle ki kimse - ben ön yargıda bulunmadım - diyemez. İstisnalar varsa bilemem. Genel itibariyle hepimiz önyargılara sahibiz.

Toplum nezdinde hemen her gün karşılaşılan bir durumdan bahsediyoruz. Birçok insan söylenen sözlerin veya yargıların karşısında güçsüz ve basit görünmemek için hırsa başvurarak güçlerini sınamaya başlarlar.

Önyargıya maruz kalanlar farkında olmadan sınırlarını genişletmeye başlamış olurlar. Bu bakımdan önyargı iyidir. Besleyici bir özelliği vardır. Çamura bulanmış irade basınçla yukarı fırlar. Kollar sıvazlanır, yola koyulmaya başlanır. 

Önyargıyı göğüsleyebildiğiniz sürece faydasını alırsınız. Örneğin, Anlama/kavrama aşamalarında zihni yorarak sağduyuya yönelmeye açıktır. Önyargı, hayatı kavramanın mihenk taşı diyebiliriz... 

 İrade her konuda, her olayda ve bunaltıda hasara uğratıldıysa maalesef bir yargıyla tepetaklak olunacaktır. Önyargıya boğun eğildiğinde zayıflıkla beslenmeye başlayacaktır. İleri düzeyde her şeye önyargıyla yaklaşmak bireyin hayatını sekteye uğratmakla kalmayacağı gibi kaliteden uzak günler geçirmesine neden olacaktır.

Yukarıda besleyici, altta da zayıflatıcı özelliğinden söz ettin diyebilirsiniz. Önyargıyı hangi kapıda karşıladığınız önemlidir. 

Olaylara, durumlara, davranışlara önyargıyla yaklaşanlara sitem etmenin, karşı durmanın kimseye fayda sağlamayacağı kesindir. Düşüncelerinden ötürü yanlarından uzaklaşmanız sağlıklı davranış olmayacaktır. Yol üzerinde veya başka bir zaman diliminde yargıya kapılmayacağınızın garantisini kim verebilir?

Önyargı işimize geldiği gibi görme biçimidir. 
Konumumuz ve statümüz de olaylara yaklaşımımızı belli eder.

Bu güzel konu için Blogdedektife teşekkür ediyorum :)


Yorumlar

 1. Nefis bir yazı. Sanırım önyargı bazen yargı ile karıştırılıyor. Önyargı dediğiniz gibi insanı geliştirir, bazen kötülüklerden korur. Zaman içinde değiştirilemeyen bir şey değildir. Gerçekler ortaya çıkınca bazen mahcup oluruz bazen de ne kadar haklıymışız deriz. Ayrıca önyargı deyince hep olumsuz bir durum geliyor akla. Karşımızdaki kişi hakkında olumlu önyargılarımız da olabilir. Oysa bir insanı yargılamak yakıcı ve yıkıcı sonuçlar doğurur.

  YanıtlaSil
 2. Güzel yazı olmuş :) Yeni gördüm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim yorum arada boş kalan çay bardağı gibi olmuş :)

   Sil
  2. Rica ederim ne demek konuyu önceden hazırladım düşündüm :) Bu arada deep hafataya kim yazacak :) Bence Murat yazsın :)

   Sil
  3. :)) Biraz daha bekleseydiniz size de dönüş sağlıyordum :)

   Sil
  4. Çok hızlıyım değil mi? :) Nasılda yakından takip ediyorum :)

   Sil
  5. Eğer yazan olmazsa Deep'le konuşalım diğer hafta sen yaz anlaştık mı? :)

   Sil
  6. Pazartesi Ağaç Ev Sohbetleri konusu sende olsun anlaştık mı? :) Yazarsın sen :)

   Sil
  7. Olur, anlaştık. Pazartesi görüşürüz :)

   Sil
 3. önyargı da öğretici oluyor yani, gelişmemiz için :)

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel yazmışsınız, kaleminize sağlık:) Önceleri fazlasıyla ön yargılıydım, hatta bu konu yüzünden ailemden çok eleştiri de aldım:) Sonradan bazı şeyleri yaşayınca ön yargılı olmamayı öğrendim. Herkese göre değişir, benim fikrim ön yargı yanlış, doğru karar vermenizi engelliyor. Farklı bir bakış açısıyla düşünürsek ve bakarsak ön yargı tamamen çözülür diye düşünüyorum:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoş geldin neşe abidesi, sen ne diyorsan doğrudur :))

   Sil
  2. Hoş buldum, çok teşekkür ederim:))) Çok naziksiniz, doğru demeyelim de bakış açım öyle diyelim, yanlışlarım olabilir:)))
   Bu arada diğer yazılarınızı okuyamadım, bugün okuyacağım inşallah bir aksilik olmazsa:)))

   Sil
 5. yarın yazcan değil mi ağaç ev sohbetleri 149'u. bak kaplan diary blogunda önceki bütün sohbetlerin konuları var liste halinde. ordan da fikir alabilirsin yeni konular için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yazacağım. Konuyu hallettim, teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Yapmamaya çalışıyorum ama dediğiniz gibi hiçbirimiz bundan uzak değiliz. O an için bilmediğimiz olaylar ve kişiler hakkında beyin otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Nefsin mertebesine göre de kötü veya iyi düşünceler ortaya çıkıyor. Zandan kaçının. Çünkü zannın bir çoğu günahtır, buyuruyor Hz. Allah (c.c.). Kısaca nefsimizi terbiye etmek gerekiyor.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

AĞAÇ EV SOHBETLERİ # 149

bu nasıl sorumsuzluktur, Murat!